خانه/ دانستنی پزشکی / ارتونیل یا ارتودنسی ناخن چیست؟
ارتونیل یا ارتودنسی ناخن

ارتونیل یا ارتودنسی ناخن چیست؟

آخرین به روز رسانی ۸ آذر ۱۴۰۲ 0

آیا تاکنون با مشکل فرورفتگی ناخن مواجه شده اید؟ آیا می دانید بهترین راه برای درمان این مشکل چیست؟ در دهه های گذشته تنها راه درمان این عارضه آزاردهنده، جراحی و کشیدن ناخن بود. این روش فقط درد شما را کاهش می داد و مشکل اصلی که تغییر فرم ناخن بود را درمان نمی کرد. امروزه با پیشرفت علم روشی مانند ارتونیل یا ارتودنسی ناخن به وجود آمده که نه تنها درد شما را کاهش می دهد، بلکه از فرورفتگی دوباره ناخن نیز جلوگیری می کند.

در این مطلب، درباره روش درمانی ارتونیل ناخن مطالب علمی و خواندنی برای شما تهیه کرده ایم. همراه ما باشید.

ارتونیل یا ارتودنسی ناخن چیست؟

ارتونیل یا ارتودنسی ناخن یک روش غیر جراحی برای درمان ناخن های فرورفته است. در این تکنیک مانند ارتودنسی دندان، سیم هایی روی ناخن شما قرار می گیرد تا شکل و حالت آن را تغییر دهد که باعث می شود دیگر مشکل فرورفتگی ناخن به وجود نیاید.

در نظر داشته باشید که این درمان برای همه مناسب نیست و گاهی مواقع احتمال درمان نشدن یا برگشتن عارضه وجود دارد. در این صورت تنها راه درمان باقی مانده، جراحی ناخن خواهد بود.

ارتونیل ناخن برای این افراد مناسب نیست:

 • ورزشکارانی که در فوتبال و دیگر ورزش هایی شرکت می کنند که نیاز به لگدزدن به جسم دارد.
 • کسانی که می خواهند کفش های پاشنه بلند یا کفش های باله بپوشند.
 • افرادی که عفونت قارچی یا باکتریایی دارند یا ساختار لبه ناخنشان ضعیف است.

به دلیل نوین بودن این درمان، اطلاعات پزشکی زیادی در مورد آن وجود ندارد، ولی طبق آزمایش انجام شده در سال 2015 «ارتودنسی ناخن رضایت 95% از کسانی از آن استفاده کردند را به دست آورده و احتمال برگشت فرورفتگی ناخن حدود 8 درصد است.»

ارتونیل ناخن

مزایای ارتودنسی ناخن

یکی از بزرگ ترین مزیت های ارتودنسی، ناخن کاهش درد و آسیب به بافت انگشت است. ارتونیل یا ارتودنسی ناخن بدون درد، ناخن را صاف می کند. مزیت های دیگر ارتودنسی ناخن شامل موارد زیر است:

 • نیازی به بی حسی موضعی در طول درمان نیست.
 • دوران نقاهت ندارد.
 • جلوی کارهای روزمره شما را نمی گیرد.
 • التهاب و احتمال عفونت را کاهش می دهد.
 • برای افراد که بیماری های عروقی و دیابت دارند نیز مناسب است.
 • هیچ گونه عوارضی ندارد و به بافت پا آسیب نمی زند.
 • جنس سیم ارتودنسی ظریف است.

مراحل انجام عمل ارتونیل ناخن

ارتودنسی ناخن به منظور بهبود فرم ناخن و جلوگیری از بروز مجدد ناخن های دردناک فرورفته یا بدشکل است. ارتودنسی ناخن به صورت زیر انجام می شود. ارتودنسی ناخن در پنج مرحله انجام می شود:

 • مرحله اول، پدیکور ناخن
 • مرحله دوم، انتخاب سیم مناسب
 • مرحله سوم، نرم کردن ناخن
 • مرحله چهارم، قرار دادن سیم
 • مرحله پنجم، سوهان کشی

مراحل انجام ارتونیل ناخن

مرحله اول، پدیکور ناخن

قبل از انجام مراحل اصلی ارتونیل یا ارتودنسی ناخن باید پدیکور پا انجام شود تا پوست مرده و پینه های پا از بین رفته و گوشت های اطراف ناخن ها برای ارتونیل برداشته شود. برای قرارگیری درست سیم ارتودنسی روی ناخن نباید هیچ گونه گوشت اضافه یا پوست مرده ای در اطراف ناخن شما باشد.

مرحله دوم، انتخاب سیم مناسب

قبل از شروع درمان، دکتر ناخن های شما را بررسی می کند تا شدت فرورفتگی ناخن و زاویه مناسب سیم را پیدا کند. سپس با توجه به نیاز، نوع سیم مناسب را انتخاب و آن را برای قرار دادن روی ناخن آماده می کند. انواع متداول سیم های ارتودنسی ناخن فلزی، فایبرگلاس و کامپوزیت هستند.

مرحله سوم، نرم کردن ناخن

برای کمک کردن به روند چسبندگی ناخن به سیم و بالا بردن انعطاف ناخن دکتر با استفاده از محلول ها و کوکتل های مختلف ناخن شما را کمی نرم می کند و نقاط تیز ناخن را به حداقل می رساند.

مرحله چهارم، قرار دادن سیم

بعد از اندازه زدن و نرم کردن ناخن فرد، دکتر سیم را برای ارتونیل یا ارتودنسی ناخن روی ناحیه تحت درمان قرار می دهد و آن را سفت می کند. در این مرحله نیازی به آنتی بیوتیک نیست و فقط پای شما تمیز می شود. سپس سیم های ناخن کوتاه شده و لبه های آن ها گرفته می شود تا به درستی روی ناخن بنشیند.

قرار دادن سیم ناخن روی انگشت در ارتونیل

سیم ها معمولاً از فلز یا باندهای پلاستیکی تشکیل شده اند. سیم ناخن به حالت افقی، دو لبه ناخن را بالا می کشد تا ناخن را از گوشت انگشتان جدا کند.

مرحله پنجم، سوهان کشی

در آخر برای شکل دادن به ناخن، سوهان کشی انجام می شود. بعد از این مرحله می توانید به کارهای روزمره خود بازگردید.

مراقبت های پس از انجام ارتونیل

معمولا سیم روی سطح بیرونی ناخن قرار می گیرد و پس از بریدن اضافه آن ها لبه های ناخن با ناخن مصنوعی پوشیده می شود تا مدتی ناخن به کفش برخورد نکند. در طول دوره درمان ارتونیل یا ارتودنسی ناخن، فشار ماهیانه اندازه گیری و تنظیم خواهد شد. تجویز آنتی بیوتیک به نظر پزشک بستگی دارد و تا زمانی که سیم ها برداشته می شوند، فرد باید تمامی نکات بهداشتی مربوط به پا را رعایت کند.

دوران درمان ارتونیل چقدر است؟

تمام پروسه ارتونیل یا ارتودنسی ناخن معمولاً بین 6 تا 12 ماه انجام می شود. شما در فواصل زمانی 4 تا 6 هفتگی، باید به پزشک مراجعه کنید تا سیم را تنظیم کند یا سیم جدید قرار دهد. درد بلافاصله بعد از درمان کاهش می یابد و بعد از 48 ساعت دیگر هیچ دردی نخواهید داشت.

بعد از اینکه ناخن به حال مطلوب برگشت، سیم ناخن برداشته می شود. بعضی مواقع، یک سیم نگه دارنده نیز پیشنهاد خواهد شد. سیم نگه دارنده به مدت 3 تا 6 ماه روی ناخن می ماند تا شکل کلی ناخن را بهبود دهد و از فرورفتگی ناخن در آینده جلوگیری کند.

دوران درمان ارتودنسی ناخن

وسایل مورد نیاز ارتونیل ناخن در خانه

حال که دریافتید ارتونیل یا ارتودنسی ناخن چیست ، پیشنهاد می کنیم این کار را در خانه انجام ندهید! اگر ارتونیل نامناسب داشته باشید یا به درستی از آن ها استفاده نکنید، آسیب جدی و غیرقابل جبران به ناخن خود می زنید. در هر صورت اگر برای انجام این کار در خانه مصمم هستید،

لوازم مورد نیاز برای انجام ارتودنسی ناخن در خانه

به وسایل زیر نیاز خواهید داشت:

 • گیره ناخن یا ارتونیل خانگی: برای بالا کشیدن ناخن فروفته
 • وسایل پدیکور کردن ناخن: برای برداشتن پوست و گوشت مرده اطراف ناخن
 • سشوار: برای ایجاد فضای بیشتر و نگهداری ناخن
 • نرم کننده: برای نرم کردن ناخن
 • کوکتل مانیکور و پدیکور: برای نرم کردن ناخن

وسایل مورد نیاز

علت نیاز

گیره ناخن یا ارتونیل خانگی

برای بالا کشیدن ناخن فروفته

وسایل پدیکور کردن ناخن

برای برداشتن پوست و گوشت مرده اطراف ناخن

سشوار

برای ایجاد فضای بیشتر و نگهداری ناخن

نرم کننده

برای نرم کردن ناخن

کوکتل

برای نرم کردن ناخن

آموزش استفاده از دستگاه ارتودنسی ناخن

در این بخش تمامی مراحل استفاده از گیره ارتونیل خانگی یا دستگاه ارتودنسی ناخن را شرح خواهیم داد.

 • در ابتدا، لبه های دستگاه را زیر لبه های ناخن قرار دهید.
 • سپس، پیچ گیره را بچرخانید تا گیره روی ناخن محکم شود.
 • بعد از آن، پا را در یک ظرف آب ولرم قرار دهید تا ناخن شما کمی نرم شود.
 • حال، پیچ گیره را محکم تر کنید. با اینکار، باز شدن ناخن را مشاهده خواهید کرد.
 • این کار را تا جایی ادامه دهید که دستگاه صاف شود.
 • سپس با سشوار ناخن را خشک کنید.
 • در مرحله آخر می توانید گیره را از روی ناخن خود باز نمایید.

توجه کنید استفاده از این گیره، تنها زمانی تاثیر گزار است که میزان فرورفتگی ناخن در گوشت انگشتان شما کم باشد، اگر عارضه حادتر باشد، نیاز است که ارتونیل یا ارتودنسی ناخن را در کلینیک انجام دهید.

عکس قبل و بعد از ارتونیل ناخن

جراحی ناخن پا

برای بهبود عارضه فرورفتن ناخن در گوشت انگشتان با استفاده از بی حسی موضعی نوعی جراحی انجام می شود. معمولا در صورتی که نتوان فرورفتگی ناخن را با استفاده از روش ارتونیل یا ارتودنسی ناخن درمان کرد، پزشک جراحی را برای او مناسب می داند.

جراحی ناخن پا انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

 • سایش جزئی ناخن پا
 • برداشتن ناخن به طور کامل
 • جراحی انگشتان پا
 • ماتریسکتومی یا برداشتن بستر ناخن به طور کامل

عوارض جراحی ناخن پا

بعد از انجام این عمل جراحی، ممکن است عوارضی به وجود بیاید که بسیاری از آن ها نادر هستند؛ اما در هر صورت فرورفتگی ناخن پا از عوارض احتمالی پس از جراحی آن دردناک تر است. به هر حال، عوارض این جراحی به شرح زیر است:

 • ناهنجاری ناخن پل
 • احتمال فرورفتگی مجدد ناخن پا در گوشت
 • عوارض بیهوشی مثل سر درد
 • آلرژی های مخصوص به جراحی مثل آلرژی به لاتکس

گرفتن وقت کلینیک برای ارتونیل ناخن

ارتونیل یا ارتودنسی ناخن یک درمان قطعی و حرفه ای برای ناخن های فرورفته است که نیاز به جراحی را تا حد زیادی حذف می کند. اگر می خواهید مطمئن شوید که کاندیدای مناسب برای این درمان هستید، باید به یک متخصص مراجعه کنید.

با اپ زیبر پیدا کردن نزدیک ترین کلینیک ها ممکن و امکان مقایسه آن ها قبل از انتخاب و رزرو آنلاین کلینیک موردنظر فراهم خواهد آمد.

سوالات متداول خدمات ارتونیل ناخن

در ادامه به بررسی سوالات متداول راجع به خدمات ارتونیل یا ارتودنسی ناخن می پردازیم:

1. هزینه ارتونیل چقدر است؟

هزینه ارتونیل در هر سالن یا کلینیک زیبایی متفاوت است. عواملی مانند هدف، شدت فرورفتگی ناخن، مکان کلینیکی که مراجعه می کنید و مهارت دکتر همه بر روی قیمت ارتودنسی ناخن تاثیر می گذارند.

2. آیا گیره های ارتونیل خانگی تاثیر گذار هستند؟

بله، گیره های خانگی ارتونیل تا حدی می توانند فرورفتگی ناخن شما را درمان کنند. ولی چون این گیره ها فشار ناگهانی و زیادی را به ناخن تحمیل می کنند، احتمال شکستن یا خرابی ناخن ها را بالا می برند. در نتیجه بهتر است ارتودنسی ناخن شما توسط یک متخصص حرفه ای انجام شود.

3. آیا می توان ارتودنسی ناخن دست هم انجام داد؟

بله، فرورفتگی ناخن دست نیز با ارتودنسی ناخن قابل انجام خواهد بود. البته قابل ذکر است که فرورفتگی ناخن دست خیلی کمتر اتفاق می افتد. با این حال عواملی مانند ضربه شدید به دست و دیابت به بافت ناخن های آسیب رسانده و باعث فرورفتگی ناخن خواهند شد.

4. آیا ارتودنسی ناخن دردناک است؟

خیر، پس از انتخاب سیم مناسب توسط پزشک، ارتودنسی ناخن بدون هیچ دردی روی ناخن قرار می گیرد. نصب سیم ارتودنسی ناخن یک روش غیر تهاجمی است یعنی پوست به هیچ عنوان سوراخ نمی شود.

5. بعد از ارتودنسی ناخن چه کفش های می توان پوشید؟

پوشیدن کفش های نوک تیز و نازک احتمال شل کردن سیم ناخن را بالا می برد.

6. به جز ارتودنسی ناخن چه روش های دیگری برای درمان ناخن فرورفته وجود دارد؟

تنها روش درمانی موثر به جز ارتونیل ناخن، جراحی ناخن و کشیدن آن است. کشیدن ناخن عوارضی مثل عفونت و خون ریزی دارد و به همین علت معمولا اولین روش درمان ناخن فرورفته ارتونیل در نظر گرفته می شود.

7. آیا ارتودنسی ناخن برای همه مناسب است؟

این درمان برای بیشتر کسانی که فرورفتگی ناخن دارند مناسب است. برای اطمینان حاصل کردن از مناسب بودن این درمان بهتر است به دکتر خود مراجعه کنید.

8. آیا بعد از انجام ارتونیل می توان راه رفت؟

بله، سیم های ارتونیل بسیار نازک هستند و حجم بسیار کمی دارند؛ به همین دلیل مشکلی برای کفش پوشیدن یا راه رفتن ایجاد نمی کنند.

پیام بگذارید
با استفاده از این فرم، با ذخیره و مدیریت داده های خود توسط این وب سایت موافقت می کنید. *