خانه/ دانستنی پزشکی / معرفی بهترین روش‌های از بین بردن موهای زائد

معرفی بهترین روش‌های از بین بردن موهای زائد

آخرین به روز رسانی ۳۰ آبان ۱۴۰۲ 0

در دنیای مدرن امروز، مشکلات پوستی همانند وجود موهای زائد بدن یا لک های پوستی، به راحتی حل می شوند. با وجودی که روش های سنتی از بین بردن موهای زائد هنوز استفاده می شوند اما طرفداران روش های جدید، روز به روز رو به افزایش هستند.

رویش موهای زائد در تمامی نقاط بدن رخ می دهد اما بعضی با این مشکل، بسیار اساسی تر از سایرین روبرو هستند. این افراد به دلیل مشکلات هورمونی، شاهد رشد بیشتر، ضخیم تر و سریع تر موهای زائد بدنشان هستند. این موها روی ظاهر افراد تأثیر گذاشته و اگر درمان نشوند، باعث مشکلاتی مانند تعریق و بوی بد، رشد موهای زیرپوستی و کاهش اعتمادبه نفس شده و در موارد شدیدتر نیاز به درمان دارند.

بسیاری از روش های اپیلاسیون در خانه و آرایشگاه ها انجام می شوند. با ورود تکنولوژی لیزر، کلینیک های زیبایی هم وارد بازار رقابتی رفع دائمی موهای زائد شده اند. این مقاله از سایت رزواسیون آنلاین انواع کلینیکها و سالنهای زیبایی ، انواع روش های رفع موهای زائد را به شما معرفی می کند.

انواع روش های ازبین بردن موهای زائد در آرایشگاه

اینکه موهای زائد بدن شما توسط شخص دیگری و در محیطی غیر از خانه رفع شود، احساس راحتی برای شما به همراه خواهد داشت. با رفتن به مراکز اپیلاسیون و آرایشگاه ها، نیاز نیست هم زمان عمل حذف موهای زائد و تحمل درد آن را انجام دهید.

آرایشگاه ها و مراکز اپیلاسیون، خدمات متنوعی برای رفع موهای زائد صورت، بیکینی، زیر بغل، دست و پاها ارائه می دهند که در ادامه به شما معرفی می کنیم.

برای رفع موهای زائد در آرایشگاه ها، به قسمت خدمات اپیلاسیون آرایشگاه های زیبر رفته و نوع سرویس که شامل بند انداختن، انواع وکس یا موم و اپیلاسیون می شود را انتخاب کنید.

از بین بردن موهای زائد در آرایشگاه مانند اپیلاسیون

استفاده از موچین برای اصلاح ابرو

موچین جزو وسایل آرایشی همه خانم هاست و البته از مهم ترین ابزارهای آرایشگرها که برای رفع موهای زائد ابرو استفاده می کنند. از موچین برای اصلاح، فرم دهی و برداشتن موهای زائد اطراف ابرو و بالای پلک یا گوش و بینی استفاده می کنند.

بند انداختن صورت، از قدیم تا به امروز !

از قدیمی ترین روش ها برای از بین بردن موهای زائد در یک روز، بند انداختن است. بند انداختن یک مهارت آرایشگری در استفاده از نخ و بند برای برداشتن موهای زائد است. امروزه، روش بند انداختن بیشتر برای حذف موهای زائد و کرکی صورت و در آرایشگاه ها انجام می شود اما اگر خودتان این مهارت را دارید، دیگر فبها!

برای بند انداختن، حتی وسیله ای به نام بندانداز برقی اختراع شده که انجام این کار را در خانه راحت تر کرده است. از آنجایی که این روش همراه با درد است، بیشتر افراد ترجیح می دهند که کار را به دست ماهر و سبک آرایشگر بسپارند و خودشان تنها ریلکس کنند!

اپیلاسیون موهای زائد با وکس و موم

دیده ام کسانی را که برای خودشان وکس انجام می دهند اما پیشنهاد می کنم برای انجام این کار، به آرایشگاه ها و مراکز اپیلاسیون بروید. اگر تحمل درد وکس موهای زائد را دارید، این روش برای صورت، یک بار در سال، پیشنهاد می شود.

استفاده از انواع وکس برای از بین بردن موهای زائد

انواع وکس و موم با عصاره های مختلف برای از بین بردن موهای زائد و بسته به پوست هر فرد، استفاده می شوند. وکس گرم و وکس سرد، موم گرم و موم سرد نشان دهنده نحوه استفاده از وکس ها و موم ها هستند. وکس و موم گرم، قبل از استفاده باید گرم و روان شوند اما وکس و موم سرد، نیازی به گرم شدن ندارند.

از بین بردن موهای زائد در کلینیک ها

با داغ شدن صنعت زیبایی و البته پیشرفت تکنولوژی، روش های جدیدی برای رفع موهای زائد ابداع شد. روش هایی بسیار تخصصی و البته کارآمد که در کلینیک های زیبایی انجام می شوند. در ادامه این روش ها را می خوانید.

از بین بردن موهای زائد در کلینیک مانند لیزر

روش الکترولیز، برای کند شدن روند رشد مو

دستگاه الکترولیز موهای زائد، یک سری از سوزن های بسیار ظریف دارد که وارد فولیکول های مو می شوند. ریشه موهای زائد با امواج رادیویی طول موج کوتاه، هدف قرار می گیرند تا از رشد موهای جدید جلوگیری شود. روش الکترولیز موهای زائد، توسط متخصص پوست و در چند جلسه انجام می شود تا در نهایت به نتیجه دلخواه برسید. دقت کنید که روش الکترولیز دردناک بوده و تنها برای بخش های کوچکی از بدن مانند زیر بغل، توصیه می شود. به کاهش روند رشد مو کمک می کند اما باعث از بین رفتن صددرصدی موهای زائد نمی شود.

لیزر، بهترین روش از بین بردن موهای زائد

انتخاب رفع سریع موهای زائد بدن با لیزر، اگرچه به نسبت دیگر روش ها گران تر تمام می شود اما به خاطر دیگر ویژگی هایی مانند بدون درد بودن، سرعت بالا و بازدهی زود ، طرفداران بسیاری دارد. روش لیزر در کلینیک های پزشکی و زیر نظر متخصصین آموزش دیده انجام می شود. بهترین روش از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی همین لیزر است.

در این روش با دستگاهی مخصوص، لیزر را به لایه رویی پوست که ریشه موها در آن قرار دارد، می تابانند. لیزر ریشه موها را سوزانده و از رشد مجدد یا سریع آن جلوگیری می کند. برای اینکه لیزر موهای زائد نتیجه کامل و همیشگی داشته باشد، باید حداقل بین 6 تا 8 جلسه بسته به نوع دستگاه، به کلینیک ها مراجعه کنید. لیزر در قسمت هایی که مو روی پوست باقی مانده باشد، باعث سوزش می شود؛ بنابراین دقت کنید که حتماً تمامی موهای روی سطح پوست خود را با ژیلت بزنید.

اکثر کلینیک ها، فضایی برای دوش گرفتن یا پاک کردن ژل لیزر از روی بدن، در اختیارتان قرار می دهند. پیدا کردن بهترین کلینیک برای لیزر موهای زائد با اپلیکیشن زیبر بسیار آسان شده است. تنها کافی است به قسمت خدمات لیزر و حذف موهای زائد در بخش کلینیک های اپ بروید.

روش های خانگی از بین بردن موهای زائد

برای از بین بردن موهای زائد بدن در خانه روش های بسیاری هست. در واقع اکثر روش های رفع موهای زائد در آرایشگاه ها، در خانه هم می توانند انجام شوند. تمامی روش های زیر هزینه های کمی به نسبت روش های انجام شده در آرایشگاه ها یا کلینیک ها خواهند داشت.

شیو با تیغ و ژیلت

از راحت ترین و سریع ترین روش ها برای رفع موهای زائد بدن، استفاده از ژیلت و تیغ است. در تمامی نواحی بدن می توانید از ژیلت استفاده کنید. روش استفاده آن هم آسان و هم بدون درد بوده و تنها کافی است تا ناحیه مورد نظر را با آب و صابون، کمی خیس کنید و ژیلت را به آرامی در خلاف جهت رویش موها، روی پوست بکشید. ژیلت را به آرامی و صاف روی پوست بکشید تا باعث بریدگی و خراش نشوید.

هنگام اصلاح با ژیلت، بهتر است که دو بار آن را روی پوست خود بکشید؛ یک بار در خلاف رویش موها و یک بار در جهت رویش مو! با این کار موها هنگام رویش مجدد، زیرپوستی، تیز تیز و آزاردهنده نمی شوند و ظاهر پوست شما هم زیباتر و تمیزتر، عاری از هر نوع سیاهی ناشی از رویش مو خواهد بود.

رشد موها در رفع موهای زائد با ژیلت و تیغ، سریع بوده و شاید نیاز باشد تا هر دو تا سه روز شیو کنید.

از بین بردن موهای زائد در خانه مانند ژیلت

اپیلاسیون با دستگاه خانگی

از روش های همراه با درد، استفاده از دستگاه اپیلاسیون است. افرادی که می توانند به خوبی درد آن را تحمل کنند، به خاطر مزایای خوبش، به سراغ این روش می آیند. از بین بردن موهای زائد با اپیلاسیون، ماندگاری بالایی دارد و تا دو هفته خبری از رویش مجدد مو روی پوست خود نخواهد بود. بعضی از دستگاه های اپیلاسیون با سری سرامیکی و یک سری بی حس کننده به بازار عرضه می شوند تا از درد هنگام کندن موهای زائد بکاهند.

از سری بی حس کننده این دستگاه ها، انتظار معجزه نداشته باشید. این سری تنها برای کاهش درد اپیلاسیون طراحی شده اند و کامل آن را از بین نمی برند. براون و فیلیپس، دو برند معروف برای دستگاه های اپیلاسیون خانگی هستند.

دستگاه IPL خانگی

یکی از دستگاه های حذف موهای زائد خانگی، IPL (Intense Pulsed Light) است. این دستگاه ها به کوچکی دستگاه های اپیلاسیون و ظاهری مشابه تب سنج های دیجیتالی دارند. دستگاه IPL با فرستادن پرتوهای نوری قدرتمند به سطح پوست، باعث گرم شدن فولیکول های مو و آسیب به آن ها می شوند.

در نتیجه به مرور به کاهش موهای زائد بدن شما کمک می کنند. استفاده از این دستگاه آسان بوده ولی اگر پوستی روشن با موهای تیره دارید، بهتر نتیجه می گیرید. اگر رنگ پوستی تیره دارید، این دستگاه چندان برای شما کارایی ندارد. با این دستگاه می توانید حجم موهای زائد خود را تا 85 درصد کاهش و بازه زمانی رویش مجدد موها را افزایش دهید.

از بین بردن موهای زائد با دستگاه لیزر خانگی IPL

استفاده از کرم موبر برای دپیلاسیون بدن

اگر جزو افرادی هستید که پوستی خشک دارند یا مدام در هنگام استفاده از ژیلت خود را زخمی می کنند، بهتر است به سراغ کرم موبر بروید. یکی از روش های حذف موهای زائد که نتیجه ای همانند تیغ و ژیلت دارد، کرم موبر است. کرم موبر، نتیجه ای همانند تیغ و ژیلت دارد و پس از استحمام استفاده می شود. اکثر کرم های موبر موجود در بازار، حاوی بوی عطر و نرم کننده پوست هستند تا عوارضی مانند التهاب و قرمزی را کاهش دهند. این کرم ها روی ریشه مو تأثیر گذاشته و باعث کند شدن رشد و نازک شدن موهای زائد به نسبت تیغ می شوند. در بین محصولات مشابه، اسپری موبر و پد موبر سمباده ای هم یافت می شود.

اگر به کرم های موبر حساسیت ندارید، این روش ارزان، سریع و بدون دردسر را انتخاب کنید.

توجه: در قسمت هایی از پوست که زخم وجود دارد، نباید از کرم موبر استفاده کنید.

کرم موبر دائمی گیاهی

از روش های دائمی اما زمان بر حذف موهای زائد، استفاده از کرم موبر دائمی گیاهی است. بهترین کرم از بین بردن موهای زائد برای همیشه، کرمی حاوی ترکیبات زیست گیاهی آنزیمی است. این کرم ها در استفاده درازمدت 8 ماهه، رشد فولیکول مو را تا 36 درصد کاهش داده و باعث ضعیف شدن پیاز مو، نازک شدن ساقه و کاهش محسوس حجم موهای زائد تا 48 درصد می شوند. تنها برای استفاده از آن ها نیاز به نسخه پزشک دارید.

کرم موبر دائمی برند اپی سیوا یا بایودر بسیار معروف هستند.

از بین بردن موهای زائد در قدیم با واجبین

منظور از قدیم، خیلی قدیم ترهاست! آن زمانی که مردم به گرمابه و حمام های عمومی می رفتند. یکی از فضاهایی که در معماری گرمابه ها می بینید، اتاقی برای اپیلاسیون است. یک اتاق یا راهرو مخصوص برای اپیلاسیون یا حنا بستن و سدر گرفتن، در فضای مابین سرویس های بهداشتی و خزینه ولرم ساخته می شد. در این مکان مردم می توانستند با پودری به نام واجبین (پودر موبر سنتی) موهای زائد خود را از بین ببرند. به این کار هم در قدیم، ازاله موهای زائد می گفتند.

استفاده از این فضا، بخصوص در زمان های عروسی بسیار متداول بود. استفاده از پودر واجبین به دلیل بوی بد و آزاردهنده ای که داشت، کم کم کمتر شد. با این وجود، هنوز هستند کسانی که به خاطر خاصیت میکروب زدایی مواد پودر موبر یا ارزان بودن، به سراغ این روش می روند.

مدت زمان درآمدن موهای زائد در هر بار اپیلاسیون

روش تهیه انواع موبر و ماسک برای از بین موهای زائد

بیشتر روش هایی که در ادامه برای از بین بردن موهای زائد می گویم، روش هایی هستند که در خانه می توانید انجام دهید. اگر ویدئوهای یوتیوب را ببینید، هندی ها سردمدار ساخت انواع موبر خانگی هستند. فیلم های آموزشی فراوانی هم می سازند تا روش های خانگی اپیلاسیون را به شما آموزش دهند. بیشتر روش های خانگی حذف موهای زائد، در درازمدت، تأثیری دائمی روی پوست و از بین بردن موهای زائد دارند.

ساخت وکس با شکر و عسل

شکر که ذوب شود، حالت وکس و چسبندگی پیدا می کند. برای کندن موهای زائد می توانید از ترکیب شکر، عسل و لیمو استفاده کنید. شکر با قابلیت لایه برداری، به راحتی به موهای زائد می چسبد و همانند یک موم عمل می کند. عسل در این ترکیب برای آب رسانی و مرطوب کردن پوست استفاده می شود. لیمو هم نقش اکسیدان داشته و موها را کمرنگ نموده و در درازمدت باعث کاهش رشد موهای زائد می شود.

برای ساخت این ماسک، یک قاشق شکر، یک قاشق عسل و کمی آب لیمو را درون ظرفی، روی گاز گذاشته و گرم کنید تا کاملاً نرم شود. اگر ترکیب شما خیلی غلیظ بود، می توانید با افزودن کمی آب، آن را کمی روان تر کنید. اکنون که موم طبیعی برای رفع موهای زائد آماده است، آن را روی پوست در جهت رویش موها گذاشته، یک پارچه یا نایلون روی آن بگذارید و پارچه را در خلاف جهت رویش مو بکشید. با این کار موهای زائد از ریشه کنده شده و پوستی تمیز، لایه برداری شده و بدون مو خواهید داشت.

رفع موهای زائد با ساخت ماسک خانگی زردچوبه

ساخت موبر با زردچوبه

اثرگذارترین روش از بین بردن موهای زائد برای همیشه، ساخت اسکراب زردچوبه است. زردچوبه تنها یک ادویه خوراکی نیست و مصارف درمانی و دارویی هم دارد. زردچوبه یک ماده سفیدکننده، نرم کننده و ضد باکتری است که بیشتر برای سفید کردن پوست در نواحی زیر بغل، اطراف کشاله ران یا زانوها استفاده می شود. از این ماده زرد رنگ پودری می توانید ماسک و اسکرابی بسازید که به رفع موهای زائد بدن کمک کند. زردچوبه مانع رشد سریع موها شده و حتی در مواردی باعث متوقف شدن رویش موهای زائد می شود.

روی زردچوبه تحقیقات علمی فراوانی انجام شده است. تحقیقی در سال 2017 تنها برای خاصیت از بین بردن موها، روی زردچوبه انجام شد و نتیجه فوق العاده بود. با زردچوبه رشد موهای زیر بغل کُند و در نهایت متوقف شد.

برای ساخت اسکراب زردچوبه، به یک قاشق پر زردچوبه، یک قاشق آرد نخود و چند قطره روغن کنجد نیاز دارید. همه مواد را با هم ترکیب کرده و برای نیم ساعت روی پوست اسکراب کنید و در نهایت بشورید. پس از چند بار استفاده، شاهد معجزه از بین بردن موهای زائد برای همیشه خواهید بود.

ساخت اسکراب تخم مرغ و نشاسته ذرت برای حذف موهای زائد

یکی از روش های از بین بردن دائمی موهای زائد در منزل، استفاده از ماسک سفیده تخم مرغ و نشاسته ذرت است. این ترکیب باعث کند شدن رشد موهای بدن و در نهایت، از بین رفتن موهای زائد می شود. برای ساخت این ماسک، سفیده تخم مرغ را با یک قاشق غذاخوری نشاسته ذرت و یک قاشق غذاخوری شکر مخلوط کرده و روی پوست، برای 15 دقیقه بگذارید. پس از خشک شدن، به حالت اسکراب آن را از روی پوست جدا کنید و بشویید.

برای نتیجه گیری بهتر از این اسکراب لایه بردار و حذف کننده موهای زائد، در هفته 2 تا 3 بار از آن استفاده کنید.

ماسک گلاب و آرد نخود برای مهار موهای زائد

آرد نخود یکی از مواد طبیعی است که نه تنها خاصیت لایه برداری دارد؛ بلکه به کم شدن رشد موهای زائد هم کمک می کند. برای استفاده از این ماده و ساخت یک خمیر که بتوان آن را روی پوست گذاشت، گلاب گزینه ای عالی است. میزان یکسانی از آرد نخود و گلاب را با هم ترکیب کرده و خمیر حاصله را به آرامی روی پوست اسکراب کنید. برای کمرنگ شدن موها، می توانید به این ترکیب آب لیمو هم اضافه کنید. از این ماسک به مقدار زیاد درست کنید و در حمام برای مدت 15 دقیقه روی پوست بگذارید. سپس آبکشی کرده و تمام!

ماسک خمیردندان و شیر

از بین بردن موهای زائد با خمیردندان هم یکی از روش های خانگی است. با خمیردندان سفید، کمی شیر و آرد نخود، یک خمیر ساخته و آن را روی پوست و موهای زائد بزنید. روی این خمیر را با یک پارچه نخی بپوشانید و منتظر باشید تا پارچه به خمیر خشک شده، بچسبد. سپس پارچه را به آرامی روی پوست بکشید تا همانند موم عمل کرده و موهای زائد را از بین ببرد.

روش‌های طبیعی رفع موهای زائد صورت

حذف موهای زائد با جوش شیرین

جوش شیرین خاصیت ضعیف کردن و حذف فولیکول مو، روشن کنندگی پوست و کاهش رشد مو دارد. برای ساخت ماسک جوش شیرین، ابتدا مقدار کمی آب لیمو و آب به آن اضافه کرده و با هم مخلوط کنید. این ماسک را روی پوست گذاشته و اسکراب کنید تا موهای زائد را از بین ببرید.

انواع روغن برای کرکی شدن موهای زائد

بعضی از روغن ها هم خاصیت رفع موهای زائد دارند. از جمله این روغن ها، روغن رازیانه، روغن مورچه و روغن زردچوبه است. از این روغن ها برای از بین بردن موهای زائد صورت استفاده کنید و هم زمان با آن ماساژ و روغن تراپی انجام دهید. روغن رازیانه برای جوان سازی و رفع چین وچروک پوست هم بسیار مفید بوده و شما با یک تیر دو نشان می زنید. روغن زردچوبه به جز کاهش موهای زائد، خاصیت ضدالتهابی و روشن کنندگی پوست، از بین بردن جای زخم، لک و سوختگی و درمان آکنه هم دارد.

روغن مورچه برای التیام سوزش پوست یا از بین بردن دون دون شدن پوست پس از اپیلاسیون مفید بوده و پوست شما را صاف و یکدست می کند.

برای استفاده از این روغن ها، ابتدا پوست را بشورید تا آلودگی ها از روی آن پاک شوند. سپس با یک حوله، پوست را کامل خشک کنید. روغن را روی پوست بزنید و بعد از نیم ساعت بشویید. دقت کنید که روغن رازیانه یا زردچوبه، موهای زائد را کم می کند اما کامل از بین نمی برد. این روش برای افرادی که موهای زائد بدنشان زیاد است و ریشه محکم دارند، پیشنهاد می شود.

رفع موهای زائد با روغن‌های گیاهی

نکاتی برای بعد از شیو

پس از بین بردن موهای زائد بهتر است به سراغ تقویت پوست بدن بروید. بیشتر روش هایی که برای رفع موهای زائد گفته شدند، پوست را تحریک کرده و گاهی موجب خشکی می شوند. پیشنهاد می دهیم بعد از شیو این کارها را حتماً انجام دهید:

  • پوست خود را با شامپوهای دارای نرم کننده پوست بشورید.
  • از مواد آرایشی معطر مانند بادی اسپلش روی پوست اسپری کنید.
  • بعد از حمام، از لوسیون بدن استفاده کنید.
  • از روغن مورچه برای کاهش سوزش و التهاب پوستی استفاده کنید.

و در آخر

هر کدام از روش های بالا را انتخاب کردید، مهم نیست! مهم این است که به زیبایی و سلامتی خود اهمیت بدهید. بسته به هزینه و قیمت، وقت و تحمل دردتان، مناسب ترین روش از بین بردن موهای زائد را انتخاب کنید و همیشه بدرخشید.

پیام بگذارید
با استفاده از این فرم، با ذخیره و مدیریت داده های خود توسط این وب سایت موافقت می کنید. *