خانه/ دانستنی پزشکی / آیا میکروبلیدینگ ابرو در دوران بارداری ضرر دارد؟
ميكروبليدينگ ابرو در دوران بارداری

آیا میکروبلیدینگ ابرو در دوران بارداری ضرر دارد؟

آخرین به روز رسانی ۱۱ آذر ۱۴۰۲ 0

ابروها، به قاب چهره معروف هستند؛ به همین دلیل مدل آن ها تاثیر بسیار زیادی در زیبایی چهره شما خواهد داشت. امروزه، روش های زیادی برای فرم دادن و زیباسازی ابرو وجود دارد، یکی از این روش ها میکروبلیدینگ ابرو است. میکروبلیدینگ باعث می شود که همیشه ابروهایی مرتب و زیبا داشته باشید و بتوانید با مداد و سایه ابرو تا مدت زیادی خداحافظی کنید! در این خصوص ممکن است برخی از بانوان باردار هم به دلایلی بخواهند به ابروهای خود در این دوران، با روش فیبروز یا میکروبلیدینگ فرم دهند. به همین خاطر تصمیم گرفتیم در این مقاله از مجله زیبر، بررسی کنیم که میکروبلیدینگ در بارداری قابل انجام است یا خیر؟

میکروبلیدینگ ابرو چیست؟

میکروبلیدینگ نوعی آرایش دائم برای ابروها محسوب می شود. برای انجام آن، آرایشگر با استفاده از یک قلم مخصوص، که سر آن تیغ نازکی وجود دارد، رنگ تاتو را به زیر پوست ابرو وارد می کند. او می تواند با استفاده از این قلم، تارهای ظریفی مانند تار مو در قاب ابرو ایجاد کند تا یک ظاهر طبیعی و شیک برای ابرو به وجود آید.

میکروبلیدینگ ابرو، برای کسانی که می خواهند بدون نیاز به آرایش چهره ای زیبا و مرتب داشته باشند راه حل مناسبی است، اما آیا انجام این کار در دوران بارداری مجاز است؟ در بخش بعدی، به این سوال پاسخ خواهیم داد.

میکروبلیدینگ ابرو

آیا انجام میکروبلیدینگ دربارداری بی خطر است؟

پزشکان توصیه می کنند که از انجام میکروبلیدینگ ابرو در دوران بارداری خودداری کنید. البته برای فیبروز ابرو همیشه از رنگ های شیمیایی مضر استفاده نمی شود و معمولا این رنگ ها فلزات سنگین ندارند و خیلی زود جذب پوست زیباجو خواهند شد. به همین دلیل می توان گفت که رنگ مورد استفاده در این تکنیک، برای جنین ضرری ندارد؛ اما اگر رنگ حاوی آمونیاک باشد آسیب های جبران ناپذیری را ایجاد می کند. هرچند، فیبروز ابرو در بارداری عوارض دیگری هم خواهد داشت.

همچنین بخوانید: معرفی بهترین روش های از بین بردن موهای زائد

خطرات میکروبلیدینگ در بارداری چیست؟

درست است که معمولا رنگ هایی که برای فیبروز ابرو استفاده می شود، خطری ندارد و حاوی مواد معدنی است؛ اما باز هم میکروبلیدینگ در بارداری ممکن است باعث ایجاد موارد زیر شود:

  • تغییر رنگ طبیعی پوست صورت بعد از زایمان
  • عفونت در بارداری
  • بیماری قلبی در جنین
  • خونریزی در ناحیه ابرو
  • احتمال رنگ نگرفتن ابرو و یا کم رنگ شدن آن

میکروبلیدینگ در بارداری

در ادامه هر کدام از این موارد را بیشتر توضیح می دهیم.

1. تغییر رنگ طبیعی پوست صورت بعد از زایمان

به دلیل به هم خوردن تعادل هورمون های جنسی مادر در دوران بارداری ممکن است با انجام میکروبلیدینگ در دوران بارداری، دچار تغییر رنگ پوست بعد از زایمان شوید؛ زیرا در این دوران به دلیل بالا بودن هورمون استروژن، سیستم گردش خون تغییراتی می کند و ممکن است رنگدانه هایی که برای میکروبلیدینگ در زیر پوست اعمال می شود را در کل بدن پخش کند و باعث تغییر رنگ دائمی پوست شود. همچنین، در این دوران مقدار ملانین پوست هم افزایش می یابد و ممکن است رنگ اشتباه برای ابروها انتخاب کنید.

2. عفونت در بارداری

در انجام تمامی امور زیبایی که کمی تهاجمی هستند و برای آن ها زخمی در پوست ایجاد می شود، خطر عفونت وجود دارد و میکروبلیدینگ در بارداری هم از این امر مستثنا نیست. به خصوص ویروس عفونت های خونی مانند ویروس ایدز و هپاتیت B به راحتی می تواند از سوزن تاتو منتقل شود و به شما و جنین دلبندتان آسیب برساند. همچنین، ممکن است به دلیل عدم رعایت بهداشت، عفونت های سطحی هم در پوست ابرو به وجود آید و مجبور به مصرف داروهایی شوید که در بارداری مضر هستند؛ اما اگر هنوز هم مایل هستید تا ابروهای خود را به روش میکروبلیدینگ در بارداری، فیبروز کنید، حتما به موارد زیر توجه کنید:

  • از فردی که قرار است تاتوی ابروی شما را انجام دهد، بخواهید که از دستکش استریل استفاده کند.
  • تجهیزات باید با الکل ضدعفونی و استریل شوند.
  • سوزن هایی که برای انجام میکروبلیدینگ استفاده می شود، باید یکبار مصرف باشند.

فیبروز ابرو در دوران بارداری

3. بیماری قلبی در جنین

برای انجام میکروبلیدینگ نیاز است که در ناحیه ابرو بی حسی موضعی انجام شود، البته داروهای مورد استفاده متفاوت اند، برخی به شکل کرم، برخی به شکل اسپری و غیره هستند؛ اما همه آن ها حاوی مواد بی حس کننده مثل لیدوکایین هستند که اگر وارد جریان خون شوند به سلامتی جنین آسیب وارد خواهند کرد. مواد بی حسی ممکن است بیماری های قلبی مثل تاکیکاردی در جنین ایجاد کنند.

4. خونریزی در ناحیه ابرو

در زمان بارداری، به دلیل به هم ریختن تعادل هورمونی، خون کمی رقیق تر می شود و احتمال خونریزی از زخم های کوچک بالا می رود. ضمن این که ممکن است تعداد و یا اندازه پلاکت های خون هم در دوران بارداری کمتر شود و زخم دیرتر بهبود یابد.

5. احتمال نگرفتن رنگ و یا کمرنگ شدن آن هنگام میکروبلیدینگ در بارداری

به دلیل افزایش استروژن، احتمال رنگ گرفتن پوست کاهش می یابد. همچنین ممکن است عارضه ای به نام ملاسما و یا ماسک بارداری هم در این ناحیه رخ دهد و ابرو کمرنگ تر نشان داده شود. عارضه ملاسما، نوعی عارضه پوستی موقتی است که باعث تیره شدن قسمتی از پوست مادر در دوران بارداری می شود.

آیا می توان در دوران شیردهی میکروبلیدینگ ابرو انجام داد؟

بهتر است فیبروز ابرو در دوران شیردهی مانند میکروبلیدینگ در بارداری، انجام نشود. البته، گفتنی است که شش ماه اول شیردهی انجام فیبروز ابرو اصلا ممکن نیست؛ زیرا به دلیل تغییرات هورمونی پوست رنگ را نمی پذیرد. بعد از شش ماه اول نیز، رنگ پذیری پوست با توجه به میزان شیردهی و غذای کمکی متغیر است.

بهترین زمان برای میکروبلیدینگ مادران شیرده، زمانی است که روال قاعدگی آن ها به حالت طبیعی بازگشته باشد. در ادامه عوارض فیبروز ابرو در شیردهی را بررسی خواهیم کرد.

عوارض میکروبلیدینگ در بارداری

عوارض میکربلیدینگ در دوران شیردهی چیست؟

در زمان انجام پروسه فیبروز، سوزن یا تیغه قلم میکروبلید وارد پوست می شود و زخم ایجاد می کند. به همین دلیل همواره احتمال انتقال بیماری خونی به مادر وجود دارد و مادر هم ممکن است با شیر خود این بیماری را به فرزند منتقل کند.

خطر بعدی این است که مواد بی حسی که در زمان انجام تاتو استفاده می شود می تواند تغییراتی را در ترکیب شیر مادر به وجود بیاورد و نوزاد را دچار بیماری کند. در ادامه عوارض انجام این فرایند را بیشتر توضیح می دهیم:

الف) التهاب پوستی در ناحیه ابرو

فرایند میکروبلیدینگ به دلیل ایجاد زخم های سحی با تیغ های نازک، می تواند باعث تحریک پوست ابرو شود. در دوران شیردهی، ناحیه اطراف ابروها حساس تر است و واکنش های پوستی هم افزایش می یابد که تحریک پوست ممکن است به علت افزایش جریان خون، ترشحات واکنش التهابی در ناحیه ابروها ایجاد کند. امکان دارد این واکنش ها بر اثر نازکی پوست در این ناحیه و یا تغییرات هورمونی در دوران شیردهی تشدید شود. به همین دلیل، برخی از پزشکان توصیه می کنند که از این فرآیند زیبایی در این دوره خودداری شود تا عوارض ممکن کاهش یابند و سلامت پوست حفظ شود.

عوارض میکروبلیدینگ در شیردهی

ب) مضر بودن برخی رنگ ها در دوران شیردهی

برخی از رنگ ها و مواد شیمیایی، به عنوان مثال رنگ های حاوی آمونیاک و پراکسید هیدروژن، حاوی مواد مضر هستند. استفاده از این مواد در دوران شیردهی برای نوزاد مخاطراتی را به همراه خواهد داشت. مثلاً آمونیاک یک ماده مضر است که اگر به شیر مادر نفوذ کند به نوزاد آسیب می رساند.

ج) ایجاد حساسیت برای نوزاد یا مادر

برخی از افراد در دوران بارداری حساسیت بیشتری نسبت به مواد شیمیایی دارند. همچنین، برخی از مواد شیمیایی ممکن است باعث حساسیت پوستی یا تنفسی شود. برای اطمینان از سلامت شما و نوزاد، بهتر است از استفاده مواد شیمیایی در دوران شیردهی خودداری کنید یا حداقل از محصولاتی که حاوی مواد مضر هستند، استفاده نکنید. لازم به ذکر است مشاوره با پزشک یا متخصص زنان برای راهنمایی دقیق تر در این زمینه توصیه می شود.

د) احتمال ایجاد بیماری جبران ناپذیر در نوزاد

استفاده از مواد بی حسی موضعی برای نوزاد در دوران شیردهی نیاز به احتیاط دارد. برخی از مواد بی حسی، مانند لیدوکائین، درصورت استفاده مداوم و بی مورد به مقدار قابل ملاحظه ای وارد جریان خون مادر می شوند.

اگر این مواد به مقدار زیاد در جریان خون وارد شوند، ممکن است به نوزاد انتقال یابند و برای او مضر باشند. بنابراین، قبل از استفاده از هر گونه ماده بی حسی یا داروی دیگر در دوران شیردهی، حتماً با پزشک یا متخصص زنان مشورت کنید تا تمام تاثیرات ممکن را به صورت دقیق بررسی کنند و اطمینان حاصل شود که مصرف آن برای نوزاد ایمن است.

درست است که انجام این کار در دوران شیردهی بیماری خاصی را برای نوزاد ایجاد نمی کند؛ اما به دلایل فوق بهتر است مادران عزیز، تا پایان دوران شیردهی خود صبر کنند و بعد از آن برای میکروبلیدینگ ابرو اقدام نمایند.

میکروبلیدینگ در دوران شیردهی

نتیجه گیری

توصیه می شود از میکروبلیدینگ در بارداری خودداری کنید تا از هرگونه تحریک پوستی یا واکنش های ناخواسته جلوگیری شود. ممکن است استفاده از این فرآیند در دوران بارداری به علت تداخل با تغییرات هورمونی و حساسیت پوستی در این دوره منجر به مشکلاتی شود. برای حفظ سلامت خود و جنین، قبل از هر تصمیمی مشاوره با پزشک متخصص توصیه می شود. اگر شما عزیزان هنوز هم در این باره سوالی دارید، می توانید انتهای همین مطلب آن را بپرسید.

سوالات متداول راجب ميكروبليدينگ ابرو در دوران بارداری

در ادامه به متداول ترین سوالات پیرامون ميكروبليدينگ ابرو در این دوره خاص می پردازیم:

1) آیا میکروبلیدینگ در بارداری انجام می شود؟

بله، اما به دلیل عوارضی که در این مطلب گفته ایم بهتر است از انجام این کار حذر کنید.

2) آیا انجام میکروبلیدینگ هنگام اقدام برای بارداری بی خطر است؟

خیر، ممکن است در همان زمان انجام روش به تازگی باردار شده باشید و سه ماهه اول بارداری از تمام دوره های زمانی آن حساس تر است.

3) چه مدت بعد از میکروبلیدینگ برای بارداری اقدام کنیم؟

زمانی که تمام زخم های تاتو بهبود یافته باشند و خطر عفونت رفع شده باشد.

منبع

پیام بگذارید
با استفاده از این فرم، با ذخیره و مدیریت داده های خود توسط این وب سایت موافقت می کنید. *