خانه/ مراقبت از پوست / میلیا یا کیست میلیوم چیست | علائم و شکل ظاهری
میلیا یا کیست میلیوم

میلیا یا کیست میلیوم چیست | علائم و شکل ظاهری

آخرین به روز رسانی ۱۸ آذر ۱۴۰۲ 0

میلیا یا کیست میلیوم به برجستگی های سطحی کوچک، سفید یا زرد رنگی گفته می شود که روی پوست ظاهر می شوند. مواد تشکیل دهنده این کیست ها کراتین است که از نوع پروتئین های موجود در لایه بیرونی پوست، مو و ناخن هستند. میلیا زمانی ایجاد می شود که سلول های مرده پوست و کراتین در نزدیکی سطح پوست جمع شوند. برعکس برخی از انواع جوش، کیست میلیا ارتباطی با غدد چربی پوست ندارد. برای دانستن پاسخ سوال میلیا یا کیست میلیوم چیست با ما در زیبر همراه باشید.

کیست میلیوم در چه نواحی ظاهر می شود؟

این کیست ها اغلب روی پوست صورت و به ویژه در اطراف چشم، بینی و روی گونه ها تشکیل می شوند، اما ممکن است بر روی سایر قسمت های بدن نیز ظاهر شود. با این حال میلیا در دست نیز در مورد برخی افراد گزارش شده است.

بیشتر بخوانید:

حساسیت به لوازم بهداشتی و بروز مشکلات پوستی

بیشترین نواحی بدن که با میلیا یا کیست میلیوم درگیر می شوند عبارتند از:

میلیا دور چشم

اولین بخش درگیر با میلیا یا کیست میلیوم چیست ؟ دانه های سفید زیر چشم که روی پلک و زیر چشم بیشتر از باقی قسمت های بدن به چشم می خورند، شایع ترین انواع میلیا هستند. این مسأله می تواند از حساسیت پوست در این نقاط صورت ناشی شود.

دانه های چربی گونه ها و بینی، پیشانی و چانه

گونه ها و اطراف بینی یا روی آن هم یکی از قسمت های درگیر با میلیاست که می تواند ظاهری نامناسب برای شما به همراه بیاورد. کیست میلیوم یا میلیا پیشانی و چانه را نیز بیشتر از سایر اعضای بدن درگیر می کند.

اما توجه به این نکته مهم است که میلیا در سایر قسمت های بدن به خصوص در مناطقی که اصطکاک با لباس به بیشترین سطح می رسد نیز ممکن است ظاهر شود، هرچند که میلیاهای صورت شایع ترین انواع میلیا هستند.

میلیا یا کیست میلیوم در بخش‌های مختلف صورت

انواع میلیا چگونه است؟

در پاسخ به سوال انواع میلیا یا کیست میلیوم چیست باید گفت که این کیست ها،در ابعادی به قطر ۱ تا ۲ میلی متر، در دو شکل جدا جدا و خوشه ای روی پوست تشکیل می شوند. میلیا را می توان بر اساس علل، ویژگی ها و مکان آن ها به انواع مختلفی دسته بندی کرد.

1. میلیای اولیه

انواع اولیه میلیا یا کیست میلیوم چیست ؟ میلیای نوزادی که به عنوان "آکنه نوزاد" یا "لکه های شیری" نیز شناخته می شود، اغلب روی صورت نوزادان، به ویژه روی بینی و گونه های آن ها تشکیل می شود. این کیست ها موقتی هستند و در عرض چند هفته خود به خود از بین خواهند رفت. انواع دیگر این میلیا در کودکان بزرگتر و نوجوانان، ظاهری شبیه میلیاهای نوزادی دارند اما برای مدت طولانی تری روی پوست باقی خواهند ماند.

2. میلیای ثانویه

منظور از انواع ثانویه میلیا یا کیست میلیوم چیست ؟ این میلیاها که به آن ها میلیای تروماتیک نیز گفته می شود، در محل آسیب یا ضربه به پوست ایجاد می شوند. غالبأ پس از سوختگی یا ساییدگی پوست این میلیاها شکل می گیرند و به مرور زمان با بهبود جای آسیب پوست از بین می روند.

3. میلیای پلاکی و خوشه ای

میلیای پلاکی شکل نادر از میلیا است که به صورت گروهی از میلیا در یک ناحیه خاص ظاهر شده و پلاکی روی پوست به وجود می آورند. همچنین در میلیای خوشه ای که به میلیای پلاکی شباهت دارد، شاهد ظهور ناگهانی دسته ای میلیا به صورت خوشه ای، روی صورت، بازوها و بالاتنه هستیم.

انواع میلیا

علت ایجاد میلیا چیست؟

اصلی ترین علت ایجاد میلیا یا کیست میلیوم چیست ؟ این کیست ها علل متفاوتی دارند و در بیشتر موارد خود به خود از بین می روند. اما مهم ترین علت این کیست ها چیست؟ با هم مروری خواهیم داشت بر برخی از علت های مهم ایجاد این کیست ها.

انسداد غدد تعریق

اگر غدد تعریق به هر دلیلی مسدود شوند، این انسداد منجر به تشکیل میلیا خواهد شد. انسداد این غدد به دلایل مختلفی از قبیل استفاده از لیزر و داروهایی خاص اتفاق می افتند.

استفاده از برخی محصولات مراقبت پوست

برخی از کرم ها یا لوسیون ها در صورتی که در لایه هایی با غلظت بالا استفاده شوند تبدیل به میلیا خواهند شد. بهتر است در صورت استفاده از کرم ها و لوسیون های آرایشی یا درمانی مقدار مناسبی از آن ها را در هر وعده از مصرف برداشته و آن ها را خوب روی پوست ماساژ دهید تا کاملأ جذب پوست شوند. پس در پاسخ به سوال میلیا یا کیست میلیوم چیست می توان به این مسأله به عنوان یکی از مهم ترین مسائل علت ایجاد این کیست ها پرداخت.

استفاده از کرم دور چشم برای از بین بردن میلیا نیز گزینه ای مناسب خواهد بود.

تروما یا آسیب پوستی و آفتاب سوختگی

همان طور که پیشتر ذکر شد، صدمات وارده به پوست، مانند سوختگی یا تاول، ممکن است ردی از میلیا بر جا بگذارند. همچنین ماندن در معرض آفتاب برای مدت زمان طولانی یکی از دلایل اصلی تشکیل میلیاست. این کیست ها به مرور زمان برطرف خواهند شد، اما در صورت ادامه دار شدن بهتر است به متخصص پوست مراجعه کنید.

علل ایجاد میلیا

روش های درمان میلیا یا کیست میلیوم

میلیا به طور کلی عارضه پوستی خطرناکی به شمار نمی رود. اما اگر به درمان آن علاقه مند هستید، برای درمان میلیا یا کیست میلیوم گزینه های خانگی و کلینیکی متعددی در دسترس است. روش های کلینیکی سرعت بیشتری در درمان این کیست ها دارند و روش های خانگی از عوارض احتمالی کمتری نسبت به روش های کلینیکی برخوردارند. اما بهترین روش درمان میلیا یا کیست میلیوم چیست . در ادامه نگاهی می اندازیم به انواع روش های خانگی و کلینیکی.

روش های کلینیکی درمان میلیا

برای بهره مندی از روش های کلینیکی لازم است که پیش از اقدام، متخصص و کلینیک مورد نظر خود را انتخاب کنید. برای انتخاب بهتر می توانید از اپلیکیشن زیبر کمک بگیرید و بهترین متخصصان را در نزدیکی خود پیدا کنید. روش های کلینیکی متنوعی که بسته به تشخیص متخصص برای شما در نظر گرفته خواهند شد عبارتند از:

  • لایه برداری
  • تخلیه
  • کرایوتراپی
  • دیاترمی یا لیزر درمانی
  • کورتاژ

1. لایه برداری

لایه برداری ملایم سلول های مرده پوست را از بین برده و میلیا را برطرف می کند. برای لایه برداری در کلینیک ها و مراکز زیبایی روش های متنوعی وجود دارد که با توجه به نوع پوست شما برای شما در نظر گرفته می شوند. همچنین استفاده از محصولات لایه بردار یا انواع پماد برای درمان میلیا با تجویز پزشک گزینه ای مناسب خواهد بود.

برای این کار می توانید از رتینوئید های موضعی بدون نسخه موجود در داروخانه ها که حاوی آلفا هیدروکسی اسید (AHA) یا بتا هیدروکسی اسید (BHAs) هستند، نیز کمک بگیرید.

2. تخلیه

در این روش متخصص پوست با استفاده از یک سوزن مخصوص استریل یا یک برش کوچک کیست میلیای شما را تخلیه می کند. برای پیشگیری از عفونت و باقی ماندن جای زخم این کار را به متخصص پوست خود بسپارید.

روشهای کلینیکی درمان میلیا

3. کرایوتراپی

کرایوتراپی از طریق سرد کردن کیست میلیا با نیتروژن مایع صورت می گیرد که باعث جدا شدن کیست ها از پوست می شوند.

4. دیاترمی یا لیزر درمانی

نحوه انجام دیاترمی برای درمان میلیا یا کیست میلیوم چیست ؟ در این روش از حرارت درمانی یا لیزر درمانی برای از بین بردن میلیا استفاده می شود. به این صورت که با تابش لیزر یا حرارت بر روی کیست ها آن ها را سوزانده و از پوست جدا می کنند.

5. کورتاژ

این روش بیشتر برای مواردی از قبیل میلیای خوشه ای و پلاکی استفاده می شود که تعداد زیادی از میلیاها در کنار هم جمع شده اند. در این روش با استفاده از جراحی سطحی و سرپایی روی کیست ها خراشیده می شود. این عمل نیز باعث تخلیه کیست ها خواهد شد.

روش های خانگی درمان میلیا

اکنون که با درمان های کلینیکی آشنا شدیم مروری خواهیم داشت بر درمان های خانگی که ممکن است تأثیر آنی نداشته باشند اما در دراز مدت باعث از بین رفتن کیست میلیوم خواهند بود. برخی از این روش ها عبارتند از:

  • کمپرس گرم
  • بخور گرم
  • اسکراب عسل و شکر
  • ژل آلوئه ورا

کمپرس گرم

استفاده از کمپرس گرم بر روی نواحی درگیر با میلیا یکی از بهترین راه های خانگی درمان آن است. این روش باعث نرم شدن پوست و از بین رفتن سلول های مرده می شود. همچنین می توانید این کار را با مرطوب کردن پارچه ای تمیز در آب گرم و ماساژ میلیاها با آن انجام دهید.

بخور صورت برای درمان میلیا

بخور گرم

در بخور گرم نیز برای از بین بردن میلیا از روشی مشابه کمپرس گرم استفاده می شود. با این تفاوت که بخور گرم می تواند اثربخشی سریع تری در لایه برداری پوست شما از خود نشان دهد. برای این کار می توانید هم از دستگاه های بخور خانگی استفاده کنید و هم می توانید در ظرفی از آب گرم صورت خود را بخور دهید.

همچنین برای باز شدن منافذ پوست و بهره وری بیشتر می توانید از عصاره هایی نظیر اکالیپتوس و نعناع استفاده کنید.

اسکراب عسل و شکر

استفاده از اسکراب های خانگی روشی موثر در پاکسازی آسان پوست است. اما روش استفاده از اسکراب برای از بین بردن میلیا یا کیست میلیوم چیست ؟ یکی از بهترین اسکراب های خانگی اسکراب عسل و شکر است. برای این کار مقدار مناسبی عسل و شکر را با هم مخلوط کنید تا اسکرابی طبیعی حاصل شود. این مخلوط را به آرامی با حرکات دایره ای روی پوست ماساژ داده و سپس با آب گرم بشویید.

ژل آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا خواص بسیار زیادی برای پوست شما به همراه دارد. یکی از موارد استفاده این ژل برای درمان خانگی کیست میلیوم است. برای بهره بردن از این ژل، مقدار مناسبی از آن را روی پوست قرار دهید و بگذارید ۳۰ دقیقه باقی بماند. بعد از چند بار استفاده می توانید اثربخشی این روش خانگی را در درمان میلیا شاهد باشید. برای درمان میلیا در دست نیز می توانید ژل آلوئه ورا روی دست ها و کف آن ها بگذارید و با ساییدن دست ها آن ها را خوب ماساژ دهید تا جذب پوست شما شود.

جدول انواع روش های درمان میلیا

روش های کلینیکی درمان میلیا

روش های خانگی درمان میلیا

لایه برداری

کمپرس گرم

تخلیه

بخور گرم

کرایوتراپی

اسکراب عسل و شکر

دیاترمی یا لیزر درمانی

ژل آلوئه ورا

کورتاژ تخریبی

پمادهای موضعی

چگونه از بروز میلیای زیر چشم پیشگیری کنیم؟

اگر توانسته باشید با هر کدام از این روش ها کیست میلیای خود را از بین ببرید، این سوال برای شما نیز پیش خواهد آمد که روش پیشگیری از بروز مجدد میلیا یا کیست میلیوم چیست ؟ با انجام مراقبت هایی ابتدایی و ساده برای همیشه با میلیا خداحافظی خواهید کرد. برخی از این روش ها عبارتند از:

بهداشت و مراقبت از پوست

مراقبت از پوست با استفاده مداوم از کرم ضد آفتاب یکی از مهم ترین اقدامات است. چراکه تحقیقات نشان داده اند نور آفتاب باعث افزایش احتمال میلیا می شود. راه های دیگر مراقبت از پوست عبارتند از پاکسازی منظم و استفاده درست از مرطوب کننده مناسب. روتین های پوستی مناسب نیز می توانند عاملی موثر در مراقبت پوست شما باشند. همچنین استفاده از کرم دور چشم برای از بین بردن میلیا به پیشگیری از بروز مجدد آن نیز کمک خواهد کرد.

اجتناب از محصولات کمدوژنیک

برای پیشگیری از میلیای زیر چشم از محصولات آرایشی نظیر کانسیلر که منافذ پوست شما را مسدود خواهند کرد، پرهیز کنید. می توانید به جای محصولات سنگین آرایشی که بافتی متراکم و غلیظ دارند، از انواع گیاهی و سبک آن ها استفاده کنید.

پیشگیری از میلیا

به خاطر داشته باشید که در پاسخ به سوال روش درمان خانگی میلیا یا کیست میلیوم چیست فشار دادن میلیا یا تخلیه میلیا با سوزن در خانه به هیچ عنوان توصیه نمی شود. چرا که این کار منجر به عفونت، زخم و تحریک بیشتر خواهد شد. از دست کاری میلیا خودداری کرده و در صورت برطرف نشدن آن با روش های خانگی از روش های کلینیکی بهره مند شوید. همچنین می توانید با مراجعه به اپلیکیشن زیبر مناسب ترین کلینیک زیبایی را از میان کلینیک های اطراف خود انتخاب کنید و از نظرات مشتریان دیگر بهره مند شوید.

سوالات متداول در مورد میلیا

1. درمان خانگی میلیا چیست؟

اسکراب های خانگی و ژل آلوئه ورا گزینه های مناسبی برای درمان خانگی میلیا هستند.

2. آیا رتینوئید های موضعی برای میلیا مناسب است؟

بله استفاده از رتینوئیدهای موضعی به صورت پماد برای درمان میلیا بسیار موثر خواهد بود.

3. آیا میلیا خطرناک است؟

خیر، میلیا خطری را متوجه سلامتی شما نخواهد کرد و درمان های ترمیمی تنها در راستای زیبایی انجام می شوند.

پیام بگذارید
با استفاده از این فرم، با ذخیره و مدیریت داده های خود توسط این وب سایت موافقت می کنید. *