خانه/ مراقبت از پوست / بهترین روش برای جوانسازی و سفتی پوست صورت

بهترین روش برای جوانسازی و سفتی پوست صورت

آخرین به روز رسانی ۲ آبان ۱۴۰۲ 0

هر یک از ما حداقل یک بار به پوست صورت خود در آینه، با دقت نگاه کرده ایم و از خود پرسیده ایم، آیا وقت انجام کارهای جوانسازی و سفتی پوست صورت من شده است؟ زیباترین پوست، پوستی سالم، جوان و شاداب است. این حقیقتی است که حتی برایش افسانه «سفیدبرفی» را هم نوشته اند. داستانی که شالوده اصلی آن، حسادت پیرزنی به دختری جوان به خاطر پوست سفید و روشن، درخشان، شادابش است.

داشتن پوستی شاداب و روشن که هیچ گونه خط یا چین وچروکی نداشته باشد، ناخواسته روی اعتماد به نفس افراد هم تأثیر مستقیم می گذارد. دنیای پر از تصویر ما، هر روز با چندین شعار «جوان شوید!» ما را بمباران اطلاعاتی می کند و زیبایی صورت خوشگل ترین افراد را به رخمان می کشد.

کدام تبلیغ زیبایی پوست صورت در خاطر شما ماندگار شده است؟ جواب خود را برای این گفتگوی جذاب کامنت کنید. این راهنمای جامع جوان سازی پوست، شما را در مسیر زیبایی قرار می دهد. با من نویسنده در زیبر همراه باشید.

فواید داشتن پوستی جوان و صاف

زمان مناسب برای جوان سازی پوست

از نشانه های پیری، پدید آمدن خط و چروک روی صورت، شل شدن پوست، کاهش تولید کلاژن و به وجود آمدن لکه های زیاد روی پوست است. درمان های جوان سازی برای نگرانی های سطحی پوستی مانند چین وچروک، لکه های تیره، جای زخم و شلی پوست انجام می شوند. همگی این نگرانی ها مربوط به لایه های بالایی یا میانی درم هستند. پس این مقاله برای افرادی که دچار سوختگی های عمیق یا مشکلات شدید پوستی در لایه زیرین پوستی هستند راهکار مناسبی ارائه نمی دهد.

چه زمانی باید به سراغ روش های جوانسازی و سفتی پوست صورت رفت؟ در ادامه بخوانید.

آیا 20 ساله ها نیاز به جوانسازی پوست دارند؟

خیر. این گونه هم نیست که تمام عمر خود را درگیر مقوله ای به نام جوانسازی و سفتی پوست صورت بود. محققان و متخصصین پوست توصیه می کنند که افراد چه خانم و چه آقا، بعد از سن 30 سالگی مراقبت های دائمی از پوست خود را شروع کنند. پس از این سن، می توان به سراغ انواع روش ها برای جوانسازی پوست خود رفت و در سنین کمی بالاتر، نگران سفت شدن پوست صورت بود. تا قبل از این سن، پوست به تنهایی وظیفه کلاژن سازی را انجام می دهد و تنها می بایست از ضد آفتاب، کرم مرطوب کننده یا ماسک های روزانه استفاده کرد. در مجموع این افراد می توانند به سراغ روش های مختلف شادابی و سفتی پوست بروند:

 • افراد بالای دهه 40 و 50 سالگی زندگیشان
 • افراد دارای پیری زودرس
 • افرادی که پوست تیره و بسیار خشک دارند.
 • افراد با کارهایی که مدام در معرض نور مستقیم آفتاب هستند.

بهترین روش های خانگی برای جوانسازی و مراقبت از پوست

هر روش قوی خانگی که بعنوان سفت کننده پوست صورت معرفی می شوند، در واقع یک عمل سریالی است. تا زمانی که این کار انجام شود، صورت شاداب، مرطوب، جوان و بدون چین وچروک خواهد بود. هر زمان که گذاشتن ماسک های خانگی فراموش شود، دوباره پوست به روال عادی پیر شدن خود برمی گردد. این کار برای افراد بالای 30 سال مناسب است تا آن را به یک روتین هر روزه تبدیل کنند.

جوانسازی و سفتی پوست صورت در گرو استفاده همیشگی از این ماسک هاست و نباید انتظار معجزه یک باره از روش های خانگی داشت. این روش ها می بایست حداقل برای سه ماه روی پوست انجام شوند تا به نتیجه دلخواه برسند. با داشتن یک روتین پوستی هفتگی از روش های زیر می توان به شادابی پوست صورت خود کمک کرد.

روش های خانگی برای جوان سازی پوست

استفاده از محصولات مراقبتی تست شده

کرم ها و صابون های متنوعی هستند که جوانی و سفتی پوست صورت را تبلیغ می کنند. پس از سن 30 سالگی، رجوع به این کرم ها در بین خانم ها و آقایان متداول می شود. اما بیشتر محققان حوزه آرایشی توصیه می کنند تا از سن 35 سالگی استفاده از کرم های ضد پیری یا لیفتینگ صورت شروع شود.

انواع کرم های خارجی و ایرانی برای لیفتینگ صورت وجود دارد. استفاده مداوم از آن ها در طی یک دوره مشخص و پیاپی، باعث جوانسازی و سفتی پوست صورت می شود. همچنین مصرف این کرم ها را پس از عمل های زیبایی و جوانی پوست صورت حتماً توصیه می کنند.

روتین پوستی با کرم های متناسب با پوست

روتین استفاده از کرم های صورت یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از پیری زودرس و چین وچروک است. از سنین پایین استفاده از این کرم ها و روتین مراقب پوستی توصیه می شود. در روتین پوستی با کرم های صورت استفاده به ترتیب از این وسایل بهداشتی آرایشی لازم است.

 1. شستشوی صورت با صابون یا ژل شستشوی صورت
 2. استفاده از تونر برای پاک سازی عمیق پوست
 3. استفاده از سرم تغذیه کننده پوست
 4. استفاده از مرطوب کننده
 5. استفاده از ضد آفتاب
 6. بهره گیری از کرم های کلاژن ساز
 7. استفاده از کرم دور چشم
 8. استفاده از بالم لب حاوی SPF

از بین بردن چین و چروک های صورت

کرم های لایه بردار

برای جوانسازی و شادابی پوست از کرم های لایه بردار استفاده می شود. پس از پاک سازی پوست با صابون یا تونر، می توان از کرم ها و ماسک های لایه بردار استفاده کنید. این ماسک ها سلول های مرده و لایه رویی پوست را برداشته و باعث شادابی آن می شوند.

مصرف ویتامین و قرص

قرص برای سفت شدن پوست صورت پیدا نمی شود. چنین قرصی اگر هم وجود داشته باشد، دروغی بیش نیست! هیچ ماده خوراکی در حال حاضر وجود ندارد که تنها روی صورت اثر بگذارد و روی دیگر نقاط بدن بی تأثیر باشد. بهترین قرص ها برای شادابی پوست بدن، ویتامین ها هستند.

 • ویتامین E

بهترین ویتامین برای سفت شدن پوست صورت با اثربخشی بالا، ویتامین E است. این ویتامین را انگاری برای داشتن پوستی شاداب خلق کرده اند.

 • ویتامین C

ویتامین سی، باعث شادابی، جوانسازی و سفتی پوست می شود. چراکه خاصیت آنتی اکسیدانی دارد.

 • ویتامین بی 6 و بی 3

این نوع ویتامین حاوی نیاسین بوده و برای سفت شدن پوست صورت بسیار مفید است.

 • ویتامین K در بدن

عاملی برای گردش بهتر خون است و از تیرگی پوست به خصوص، در نواحی دور چشم جلوگیری می کند. بودن این ویتامین در بدن برای زیبایی پوست صورت الزامی است.

 • مصرف امگا

امگا 3 یکی دیگر از مواد لازم برای جوانسازی و سفتی پوست صورت و بدن است. این ماده در غذاهای دریایی مانند ماهی، میگو، صدف یا مغزیجاتی مانند گردو یافت می شود.

تکنیک های دارویی برای جوانسازی پوست صورت

انواع ماسک های صورت خانگی به شیوه سنتی

در ترکیب ساخت ماسک های خانگی برای پوستی خشک، به جای مایع آب، می توان از شیر استفاده کرد و ماسک مخصوص خود را ساخت. پس از استفاده از ماسک های خانگی، از کرم مرطوب کننده یا برای نتیجه بهتر، از سرم های تقویت کننده و جوانسازی، روی پوست گذاشته شود. انواع ماسک های خانگی برای جوانسازی پوست صورت این ها هستند:

 • ماسک خاک رس

این خاک، خواص کلاژن سازی دارد و به جوانسازی و سفتی پوست صورت کمک می کند. 2 تا 3 قاشق غذاخوری خاک رس را با یک قاشق شیر یا آب یا گلاب مخلوط کرده و روی پوست گذاشته شوند. پس از 10 تا 15 دقیقه ماسک روی صورت خشک می شود. در این مرحله می توان ماسک را از روی صورت شسته و پاک کرد.

تهیه ماسکی مانند مولتانی میتی هم شبیه به ماسک خاک رس است.

بمب کلاژن ساز: ماسک موز، روغن زیتون و عسل

هر سه ماده موز، زیتون و عسل با آنتی اکسیدان ها و ترکیبات قوی، عوامل مضر روی پوست را از بین می برند. تولید کلاژن و افزایش الاستیسیته نتیجه گذاشتن این ماسک خانگی برای مدت طولانی است. این سه ماده را با هم ترکیب شوند و برای نیم ساعت روی پوست بمانند. نتیجه شگفت انگیز خواهد بود!

 • ماسک سفیده تخم مرغ

بهترین ماده طبیعی برای سفت کردن پوست صورت، سفیده تخم مرغ است. هر شب، برای مدت یک ربع، سفیده تخم مرغ روی صورت گذاشته شود. این ماسک همچنین تمامی چین وچروک ها یا ناهمواری های ایجاد شده به خاطر جوش یا زخم را از بین می برد. تنها پس از یک بار استفاده، تأثیر آن را در کشیدگی و سفت شدن پوست صورت حس خواهد شد! برای نتیجه مطلوب، بهتر است این کار را برای حداقل، یک ماه مداوم انجام داد.

ماسک دانه قهوه، ماسک ژل آلوئه ورا و بسیاری دیگر از ماسک ها هستند که روی جوانی پوست اثر مستقیم دارند.

انواع روغن ها برای سفت شدن پوست صورت

روغن های گیاهی به خاطر خواص نرم کنندگی، ضد باکتری، آنتی اکسیدانی و سم زدایی به جوان سازی پوست صورت کمک می کنند. روغن های نامبرده در زیر را می توان تهیه کرده و هر شب یا بعد از حمام روی صورت زد.

 • روغن خردل
 • روغن بادام
 • روغن لیمو
 • روغن چوب صندل
 • روغن نارگیل
 • روغن رزماری
 • روغن ماهی
 • روغن زیتون
 • روغن گل یاس
 • روغن آووکادو

انواع ماسک های ورقه ای کره ای، ژاپنی و چینی

برای راحتی در استفاده از ماسک ها، ماسک های ورقه ای اختراع شدند. در بین ماسک های ورقه ای موجود در بازار، آن هایی که خاصیت شادابی یا جوانسازی پوست دارند، در زیر معرفی شده اند. برای رفع چین وچروک و سفت شدن پوست از این ماسک ها، حداقل باید هفته ای دو بار استفاده کرد.

 • ماسک ورقه ای آبرسان عسل بیوآکوا، آبرسان و شاداب کننده پوست
 • ماسک ورقه ای جوان ساز اردک بیوآکوا، جوانساز پوست
 • ماسک ورقه ای سفت کننده عسل بیسوتانگ، سفت کننده پوست
 • ماسک ورقه ای نیاسینوم 25 گرمی بایزتون، سفت کننده پوست
 • ماسک جلبک دریایی، کلاژن ساز و لیفت کننده پوست
 • ماسک ورقه ای تغذیه کننده پرتقال بیسوتانگ، جوانساز پوست
 • ماسک آبرسان انار قرمز ایمیجز، کلاژن ساز پوست
 • ماسک ورقه ای ویتامین B بیوآکوا، لیفت کننده
 • ماسک ورقه ای مرطوب کننده هیالورونیک اسید ایمیجز، اثری معجزه آسا دارد( که خود تستش کرده ام.)
 • ماسک ورقه ای کلاژن گیلاس کوکوفرندز بیوآکوا، کاهش آثار پیری
 • ماسک ورقه ای ضد پیری بلوبری بیوآکوا، معجزه گر پوست برای کاهش آثار پیری

در مجموع ماسک هایی که حاوی ویتامین سی، ویتامین E، عسل، جلبک دریایی، عصاره حلزون و آنتی اکسیدان ها هستند، برای رفع پیری پوست بهترین عملکرد را دارند. همچنین اگر روی بسته بندی ماسک ها کلمه کلاژن (Collagen) آمده بود، آن ماسک برای تقویت کلاژن سازی و جلوگیری از چین وچروک ساخته شده است.

استفاده از ماسک ورقه ای برای جوانسازی پوست

انواع روش های جوانسازی پوست

افراد بالای 40 و 50 سال دارای پوستی شل و پر از چین وچروک، نباید انتظار نتیجه طولانی مدت یا همیشگی از روش های خانگی داشته باشند. این افراد بهتر است که به روش های تخصصی تر با ماندگاری طولانی مدت رجوع کنند. خدماتی که در کلینیک های زیبایی برای جوانسازی و سفت شدن پوست ارائه می شوند، بهترین گزینه برای افراد مسن هستند.

برای افراد بالای 30 سال یا کسانی که رسیدگی به پوست، جزو دغدغه همیشگی شان است، خدمات آرایشگاهی یا فیشیال بهترین گزینه است. روش های عنوان شده در ادامه مقاله، سفت کننده قوی پوست صورت هستند و توسط آرایشگران و پزشکان توصیه می شوند.

 • جوانسازی و سفتی پوست با هایفوتراپی

برای سفت شدن پوست صورت در یک هفته، این روش بهترین گزینه است. هایفوتراپی برای درمان افتادگی پوست تجویز می شود و برای کاهش روند پیری پوست بسیار مؤثر است.

 • جوانسازی و سفتی پوست با میکرودرم ابریژن

یک روش جوانسازی سرپایی بدون نیاز به بستری است که در کلینیک های زیبایی انجام می شود. در این روش پوست لایه برداری شده و پس از چند بار مراجعه، چین وچروک ها از بین می روند.

 • جوانسازی صورت با هیدرودرم ابریژن

در این روش لایه بالایی پوست برداشته شده و پوست مرطوب می شود. بنابراین برای درمان مشکلات پوستی مانند آکنه، چین وچروک، پوست خشک و آفتاب سوختگی بهترین گزینه است.

 • جوان سازی پوست صورت با لیزر فرکشنال

با استفاده از پرتوهای لیزر، لایه های خارجی پوست از بین رفته و صورت دوباره برای کلاژن سازی آماده می شود. لیزر درمانی برای سفتی پوست و کاهش چین وچروک یا لکه های پوستی بهترین گزینه است. متأسفانه از این درمان نمی شود برای اطراف چشم استفاده کرد.

 • جوان شدن پوست با تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس نتیجه ای سریع برای جلوگیری از افتادگی پوست دارد. سریع ترین روش برای جوانسازی و سفتی پوست صورت است. چرا تنها با یک جلسه تزریق، خطوط پیشانی یا صورت از بین می روند و چهره جوان تر نشان داده می شود. اثر این روش، برای چند ماه روی صورت باقی می ماند.

بوتاکس برای جوانسازی و سفت شدن پوست

 • جوانی پوست با پی آر پی

در درمان PRP با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به پوست، باعث پاسخ طبیعی بدن به آن و تولید دوباره کلاژن می شوند. با افزایش کلاژن، چین وچروک ها یا افتادگی پوست کاهش یافته و کم کم پوست جوان می شود. از این روش برای روشن شدن و رفع چروک زیر چشم هم استفاده می شود.

 • جوانسازی صورت با تزریق ژل

هر چند تزریق ژل بیشتر، برای حجم دهی لب یا گونه ها شناخته می شود اما برای زیبایی پوست صورت و رفع چین وچروک ها هم مؤثر است. ژل به زیر پوست تزریق شده و باعث کشیدگی آن می شود. ماندگاری این روش در جوانسازی و سفتی پوست صورت تنها چند ماه است.

 • جوانسازی پوست با میکرونیدلینگ

در این روش، ابتدا سطح پوست را بی حس می کنند. بعد با دستگاهی شامل هزاران سوزن به اندازه نانو، پوست صورت را تحریک کرده تا بتواند دوباره کلاژن سازی انجام دهد. پس از اتمام جلسه، پوست صورت، قرمز و کمی ملتهب می شود. همین التهاب است که باعث تولید دوباره کلاژن و جوانی پوست می شود.

میکرونیدلینگ حداقل به دو جلسه در دو هفته پیاپی نیاز داشته و اثرات مثبت آن، پس از یک تا دو ماه خود را نشان می دهند. این روش برای از بین بردن خط لبخند و پیشانی مناسب است. پیشنهاد می شود برای از بین بردن کامل چین وچروک صورت، تعداد دفعات انجام این روش را افزایش دهید.

میکرونیدلینگ برای جوانسازی و شادابی پوست صورت

انواع روش های لیفتینگ صورت

لیفت صورت یکی از روش های همراه با جراحی برای جوانسازی و سفت شدن پوست صورت است. در این روش پوست چروکیده را با نخ می کشند یا با تزریق چربی توپر و جوان نشان می دهند. این عمل جراحی بسیار ساده بوده و جزو عمل های سرپایی محسوب می شوند. افرادی که بالای 50 سال سن دارند، پوستی پیر، افتاده و چروک دارند یا خط گونه شان خیلی نمایان شده است، می توانند این روش ها را انتخاب کنند.

 • تزریق چربی
 • لیفت با نخ PDO

یوگای صورت برای جوانسازی پوست

ورزش یوگا یکی از روش های رایگان اما طولانی مدت برای جوانسازی و سفتی پوست صورت است. با این ورزش، خون رسانی به زیر پوست بهبود یافته و نتیجه شادابی پوست را به همراه خواهد داشت. باعث کشیدگی و تحریک عضلات صورت شده و گونه ها را برجسته می کند. در صورت انجام یوگای صورت، نیم ساعت در هر روز و به مدت 6 ماه، اثرات آن روی ظاهر شما نمایان شده و باقی خواهد ماند.

ورزش یوگا برای سفتی پوست صورت

 • ماساژ صورت

با ماساژ هم می توان به سفت شدن پوست صورت کمک کرد. این ماساژ چه در آرایشگاه انجام شود و چه از وسایل ماساژ صورت خانگی استفاده شود، عملکرد آن یکسان خواهد بود. در این روش ماهیچه های صورت تحریک شده و ورزش می کنند تا بتوانند پوست را در کشیده ترین حالت ممکنش نگه دارند.

گرفتن وقت آرایشگاه برای ماساژ صورت، اگر چه هزینه خواهد داشت اما ارزش دارد. آرامش حاصله از آن، تخصص ماساژوریست در ماساژ درمانی و استفاده از ماسک های ویژه حاوی سرم هیالورونیک اسید پس از آن، بهترین نتیجه از این روش را در پی دارد. بعد از یک جلسه ماساژدرمانی صورت، تأثیر آن در جوانسازی و شادابی پوست صورت نمایان خواهد شد.

نکات مهم برای سفت شدن پوست صورت

تمام آنچه که در بالا گفته شد، برای جوانسازی و سفت شدن پوست صورت تأثیر دارند اما تنها در صورتی می توان بهترین نتیجه را از آن ها گرفت که سبک زندگی شما هم درست باشد. برای نتیجه گیری بهتر و زیبایی پوست صورت، رعایت نکات زیر واجب است.

طبق سایت «اخبار پزشکی امروز»، نیکوتین موجود در سیگار باعث مرگ تدریجی سلولی، آسیب به رگ های خونی زیر پوستی و کاهش جریان خون می شود. نیکوتین در واقع عملکرد فیبروبلاست های پوست را تغییر می دهد.

فیبروبلاست ها سلول های حاوی کلاژنی هستند که وظیفه التیام زخم، حفظ سفتی پوست و جوانسازی سلول ها را به عهده دارند. از این رو مصرف مواد نیکوتین دار مانند سیگار و قلیان باعث پیری زودرس می شود.

 • تغذیه مناسب

مواد غذایی ارگانیک و سالم روی بهبود سلامتی و جوانی پوست هم اثربخشی دارند.

 • نوشیدن آب فراوان
 • نوشیدن دم نوش های گیاهی
 • خوردن میوه

اگر هدف شخصی، جوانسازی و سفتی پوست صورت در بیشتر مراحل زندگی است، قطع به یقین، با رعایت نکات گفته شده یا انجام کارهای بالا به آن خواهد رسید. خواستن توانستن است!

پیام بگذارید
با استفاده از این فرم، با ذخیره و مدیریت داده های خود توسط این وب سایت موافقت می کنید. *